Bezpieczna podróż


Najczęstszym niebezpiecznym sytuacjom w podróży da się zapobiec. Wystarczy mieć trochę zdrowego rozsądku i odpowiedzialnie przygotować się do wyjazdu. Jak zadbać więc o bezpieczeństwo w podróży?3c2bc977-32bc-58b4-acc0-203ae62cd9ce_w_830


1. Sprawdź swój stan zdrowia

W zależności od miejsca i formy podróży warto udać się przed wyjazdem do lekarza i skontrolować swój stan zdrowia. Jeśli przyjmujesz regularnie leki, zaopatrz się w ich wystarczającą ilość. Postaraj się też o zaświadczenie o konieczności ich przyjmowania w języku angielskim. O takie zaświadczenie może poprosić cię pracownik w czasie kontroli na lotnisku. Pamiętaj, że leki zawsze muszą być przewożone w bagażu podręcznym. Pod pokładem samolotu panują warunki, które mogą uszkodzić lekarstwa.


 

2. Zatroszcz się o odpowiednie szczepienia

Szczepionki to kontrowersyjny temat. Dzieli się je na obowiązkowe i zalecane. Jeśli dany kraj wymaga w swoich przepisach wjazdowych obowiązkowych szczepień, to musisz je mieć. Inaczej nie wjedziesz do danego kraju. Takim szczepieniem jest np. żółta febra. Szczepienia zalecane, jak mówi sama nazwa, można mieć dla swojego bezpieczeństwa, ale nie są obowiązkowe.


 

3. Zadbaj o ubezpieczenie podróżne

Zawrzyj odpowiednie dla ciebie ubezpieczenie turystyczne. Dokładnie zapoznaj się z ofertami kilku operatorów i wybierz te, które spełnia twoje oczekiwania w zależności od miejsca, czasu trwania i celu wyjazdu. Może nie będziesz go potrzebował, ale jak cię dopadnie choroba za granicą, to nie pójdziesz z torbami. Kilkakrotnie podczas moich podróży korzystałam z ubezpieczenia turystycznego i wiem, że niespodziewana choroba za granicą to kosztowna przyjemność.


 

4. Skompletuj apteczkę podróżną

W zależności do jakich krajów się wybierasz i jak długo będziesz podróżować, to lista z lekarstwami, które warto zabrać w apteczce podróżnej może wyglądać inaczej. Jedno jest pewne. Dobrze skompletowana apteczka podróżna na wakacje może zapewnić ci mniej stresu podczas urlopu. Zobacz, co warto spakować do apteczki podróżnej.


 

5. Nie daj się okraść

Tam, gdzie są turyści, są i drobni kieszonkowcy. Uważaj na takie miejsca jak targi, środki masowej komunikacji, miejsca turystyczne.

Nigdy nie noś przy sobie dużej gotówki, a pieniądze przechowuj w różnych miejscach.  Najgorszym miejscem do przechowywania pieniędzy jest portfel w plecaku. Jeśli masz plecak, noś go z przodu.

Innym ważnym tematem jest bezpieczne używanie karty kredytowej w podróży. Nigdy nie spuszczaj swojej karty kredytowej z oka. Jeśli nią płacisz, to operacja powinna nastąpić przy tobie, a nie gdzieś na zapleczu.

Podróżując samochodem nigdy nie zostawiaj wartościowych rzeczy w samochodzie. A jeśli już musisz, to schowaj je w bagażniku, tak aby nie były widoczne z zewnątrz. Najczęstsza metoda kradzieży rzeczy z samochody to rozbicie szyby. Wsiadając do taksówki umawiaj się na cenę, albo dopilnuj, aby był włączony taksometr.


 

6. Bądź w regularnym kontakcie z zaufaną osobą podczas twojej podróży

Przed wyjazdem wybierz zaufaną osobę, która będzie twoją prawą ręką podczas twojej nieobecności w kraju. Osoba ta może pomóc ci w nieplanowanych sytuacjach, zaopiekować się pocztą, czy przesłać ci nową kartę kredytową w razie kradzieży. Dobrze jest, abyś podczas twojej podróży informował ją, gdzie jesteś i dokąd się udajesz.


 

Ten wpis został opublikowany w kategorii zasady bezpiecznej podróży. Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *